Çanak Okey Ne Zaman Açılır?

Okey oyununun çeşitli türleri vardır ve tüm okey türleri aynı taşlarla oynanır. Çanak okey oyunu ülkemizde ve yurtdışında bazı ülkelerde arkadaşlar arasında oynanan popüler oyunlardan birisidir. Online olarak okey oynamak isteyenler, canakokeyplus.net sitesi üzerinden istedikleri okey türünü oynayabiliyorlar.

Yeni başlayanlar, çanak okey ne zaman açılır? Nasıl oynanır? Gibi farklı konularda araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Siteye giriş yapan ve ücretsiz üyelik oluşturan oyuncular, oyunları oynayarak ve sitedeki bilgilendirmelere bakarak oyunları ve kurallarını öğrenebiliyorlar.

Uyulması Zorunlu Kurallar

Okey oyun hizmetleri online olarak verildiği için tüm kullanıcıların site içerisinde uymak zorunda olduğu kurallar bulunmaktadır. Kullanıcılar, belirlenen kurallara uymadıklarında siteden atılmakta ve oyun oynamaları engellenmektedir. Her kullanıcının uymak zorunda olduğu kurallar şunlardır.

  • Güvenli bir şekilde oyun oynanabilmesi için reşit olanların oynaması gerekiyor.
  • Site içerisinde, oyuncular aralarındaki sohbetlerde, küfür, argo söylemlerde bulunamazlar,
  • Devlet ve devlet büyükleri hakkında konuşmak yasaktır.
  • Oyun haricinde başka şeylerle uğraşmak ve siyaset yapmak yasaktır.
  • Güvenlik için kişisel bilgileri istemek yasaktır.

Okey oynamak isteyen her kullanıcı, oyunlara başlamadan önce kuralları tekrar tekrar gözden geçirmelidir.

Çanak Okey Farkı

Okey oyunu 106 taş ile oynanmakta ve oynanış şekline bakıldığında birbirinden farkı yok gibi görünmektedir. Çanak okey oynamak isteyen oyuncular, oyuna başlamadan önce oyunda açma şekillerini ve her açılış türü için ne kadar puan düşüleceğini belirlerler. Çanak okey oyununun normal okey oyunundan farkı belirlenen kurallar ile ortaya çıkmaktadır.

Okey ve Gösterge Taşı

Okey oyununda, oyunu belirleyen iki önemli taş vardır. Birincisi yere açılan ve masa ortasında açık duran gösterge taşıdır. Diğeri ise yere açılan taşın bir üst sayısı olan okey taşıdır. Okey taşı oyundaki en değerli taştır ve istenilen her yerde her taşın yerine kullanılabilmektedir. Oyun bitiminde, fazla taş olarak okey taşı, açık taş üzerine bırakıldığında okey atılmış sayılır ve kazanılan puan değeri elin değerinin iki katı olacaktır. Gösterge taşı oyuncuya taş dağıtımında gelmişse oyuncu taş çekmeden gösterge yapar ve 1 puan kazanır.